Zbliża się Święto Niepodległości i zobaczymy wiele osób z przypiętą kokardą narodową (błędnie nazywaną "kotylionem"). Kokarda ma barwy biało-czerwone, tak jak flaga. O ile dobrze wiemy jak wygląda flaga narodowa to z kokardą dalej mamy problemy. Na oficjalnych uroczystościach pojawiają się ciągle kokardy "niepoprawne"...
Kokarda zmieniała się historycznie, a i współcześnie były problemy z kolejnością barw (nawet prezydent wprowadził zamieszanie kilka lat temu).
Dlatego warto przypomnieć poprawny wygląd kokardy narodowej.
Kokarda narodowa okrągła ma mieć następujący wygląd:
kolor biały jako zastępujący polskie godło Orła białego musi być zawsze na pierwszym miejscu - w sercu (centrum) rozety,
drugie miejsce przypada barwie tarczy t. j. barwie czerwonej (w otoku).
Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorowych wstążek. Średnica kokardy narodowej powinna wynosić od 4 do 6 cm i powinna składać się z dwóch okręgów białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu.
Jak przygotować kokardę narodową
Zrozumienie układu barw w kokardzie narodowej i flagach (miasta, powiatu) ułatwia poznanie zasad „czytania” elementów heraldycznych (dla laika):
* od góry do dołu,
* od środka na zewnątrz np. w przypadku kokardy narodowej,
* od lewej do prawej (patrząc z zewnątrz) np. od drzewca flagi.
Tak prezentuje się w pełni poprawna heraldycznie polska kokarda narodowa.![kokarda narodowa heraldyczna]()
Herb i flaga powiatu nyskiego >>
Tadeusz Zdanowicz