Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z tej okazji Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy oraz Zastępca Burmistrza Nysy Marek Rymarz zapalili znicze i złożyli wieniec w asyście Straży Miejskiej w Nysie przy obelisku na Placu Paderewskiego...

Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by oddać hołd uczestnikom trzech powstań śląskich z lat 1919, 1920 i 1921, których celem była walka o przyłączenie tych ziem do odradzającej się Rzeczypospolitej.

Święto upamiętnia dzień 20 czerwca 1922 r. Wtedy oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego po raz pierwszy uroczyście wkroczyły do Katowic, co przypieczętowało przyłączenie części Górnego Śląska do Polski.

DSC_7247.JPG

Obrazek przedstawia pomnik upamiętniający Powstania Śląskie, otoczony flagami Polski. W tle widać zieleń drzew i ławki.

Mężczyzna w mundurze trzyma wieniec z czerwonymi i białymi kwiatami. W tle widać zieleń i zaparkowane samochody.

Na zdjęciu mężczyzna składa wieniec przy pomniku, obok stoją dwaj inni mężczyźni. W tle widoczne są flagi i zieleń.

© 2005-2026 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper